بی وای دی سانگ پرو DM-i مدل 2022

بی وای دی سانگ پرو DM-i مدل 2022

سال 2019 بی‌وای‌دی همزمان با معرفی دومین نسل کراس‌اور سانگ، نام این خودرو را به Song Pro تغییر داد. اندکی بعد از آمدن نسخه بنزینی سانگ، بی‌وای‌دی نسخه تمام الکتریکی آنرا با نام Song EV معرفی کرد. سپس نوبت به معرفی نسخه پلاگین هیبرید رسید که نامش را Song Pro DM گذاشته بودند. یکسال بعد، یعنی در سال 2020 نیز نسخه مجلل‌تر سانگ پرو، با آپشن‌های بیشتر و اندکی طراحی مدرن‌تر، با نام Song Plus به بازار چین رفت. حالا که با خانواده بی‌وای‌دی سانگ پرو آشنا شدید، باید بدانید که بعد از گذشت 3 سال، بی‌وای‌دی هم‌اکنون عرضه مدل 2022 سانگ پرو را شروع کرده و در اولین قدم، تیپ‌های جدیدی برای نسخه پلاگین هیبریدی آن معرفی کرده است.

قبل از آنکه به سراغ تیپ سانگ‌ پرو DM-i برویم، این نکته را یادآوری کنیم که این نسل خودرو، با دومین ورژن از زبان طراحی محصولات بی‌وای‌دی شکل گرفته که به چهره اژدها (Dragon Face) معروف است. به همین دلیل، سانگ پرو شباهت زیادی به بی‌وای‌دی تانگ (Tang) پیدا کرده؛ همان خودرویی که کارمانیا برای مونتاژ آن در ایران تلاش می‌کند. سانگ‌ پرو حتی در مقایسه با کراس‌اور تازه‌وارد بی‌وای‌دی یوآن (Yuan) نیز تفاوت چهره خاصی ندارد.

اما به تیپ پلاگین‌هیبرید برگردیم؛ بی‌وای‌دی در مدل 2022 این خودرو، پنچ تیپ جدید معرفی کرده است که علاوه بر متفاوت بودن امکانات استاندارد و سفارشی آنها، در قسمت فنی نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. سانگ پرو DM-i در همه تیپ‌ها، از موتور توربوشارژ بنزینی ساخت بی‌وای‌دی بهره می‌برد که 1.5 لیتر حجم داشته و قدرتش به حدود 110 اسب بخار و گشتاورش نیز به 135 نیوتن‌متر می‌رسد. اما تفاوت تیپ‌های این خودرو، در نوع باتری آنهاست.

 

بی وای دی سانگ پرو DM-i

 

نسخه‌های ارزان‌تر، از پکیج باتری‌های 8.3 کیلووات‌ساعت بهره می‌برند. این یعنی حداکثر قدرت ترکیبی خودرو به حدود 177 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور نیز به 316 نیوتن‌متر می‌رسد. با این پکیج، سانگ پرو DM می‌تواند در 8.5 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر برساعت دست پیدا کند. میزان پیمایش خودرو نیز در حالت تمام برقی، حدود 51 کیلومتر بوده و مصرف ترکیبی آن در این حالت، معادل 1.5 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر است.

اما در نسخه‌های گران‌تر سانگ پرو DM-i، بی‌وای‌دی از پکیج باتری‌های 18.3 کیلووات‌ساعت استفاده کرده است. با این پکیج قدرتمندتر، طبیعتا باید منتظر اعداد خروجی بهتری باشیم و خوشبختانه همین اتفاق نیز رخ داده و حداکثر قدرت به حدود 194 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور نیز به 325 نیوتن‌متر رسیده است. سانگ پرو DM-i با این باتری‌ها، فقط 7.9 ثانیه برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتربرساعت زمان لازم دارد و می‌تواند در حالت تمامی برقی، حدود 110 کیلومتر را جابجا شود. ضمن اینکه مصرف ترکیبی آن نیز تنها 0.9 لیتر خواهد بود. ویژگی بسیار مهم این تیپ، قابلیت پیمایش آن است که طبق گفته بی‌وای‌دی، با یک باک بنزین و یکبار شارژ، می‌تواند شما را تا 1090 کیلومتر جابجا کند.

 

بی وای دی سانگ پرو DM-i

 

مشتریان بی‌وای‌دی سانگ پرو DM-i تقریبا همه امکانات متداول خودروهای لوکس را در اختیار دارند؛ از رادارهای نقطه کور، تغییرلاین و پیشگیری تصادف در جلو و عقب خودرو بگیرید تا ترمز اضطراری و کروز کنترل هوشمند و حتی سیستم‌های کمکی گران‌قیمتی مانند اتوپارک و سیستم کمکی نگه‌داشتن خودرو در بین خطوط. البته این لیست، همه آپشن‌های این خودرو نیست. وقتی درون کابین سانگ پرو DM-i قرار بگیرید، اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، مانیتور 12.8 اینچی لمسی آن است که هم بصورت عمودی و هم بصورت افقی، قابلیت چرخش دارد. بی‌وای‌دی برای سیستم چندرسانه‌ای خودرو از چهارمین نسل سیستم عامل DiLink استفاده کرده و به همین دلیل، امکانات بسیار متنوعی مانند سیستم تشخیص صدا، سیستم ریموت کنترل (برای روشن و خاموش کردن موتور، سیستم تهویه و کنترل قفل بودن درب‌ها)، وای‌فای داخلی به همراه اینترنت 4G، بلوتوث، قابلیت اتصال به اسمارت‌فون، نویگیشن آنلاین و ... در دسترس سرنشینان خودرو قرار دارد.

مدل 2022 بی‌وای‌دی سانگ پرو DM-i با قیمت 135 تا 160 هزار یوآن قابل خریداری بوده که تقریبا معادل 21 تا 26 هزار دلار است.

 

                               

تاریخ انتشار : 1400-10-04