جدیدترین جزئیات از طرح اختصاص سهمیه بنزین برای افراد به جای خودرو

جدیدترین جزئیات از طرح اختصاص سهمیه بنزین برای افراد به جای خودرو

توزیع عادلانه یارانه به همه اقشار به نسبت مساوی در کشور یکی از اهداف دولت است. یکی از موضوعاتی که مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است بنزین و نحوه پرداخت یارانه روی بنزین به همه افراد در کشور است و نه فقط مالکانی که خودرو دارند.

 

دولت و مجلس بارها اعلام کردند فعلا قرار نیست قیمت بنزین تغییر کند اما زمزمه‌های تغییر سهمیه‌بندی بنزین بارها شنیده شد. اما گویا قرار است شیوه سهمیه‌بندی بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودرو، به افراد تعلق بگیرد. البته این طرح از کیش و قشم آغاز می‌شود. در ادامه به جزئیات بیشتر از این طرح می پردازیم.

inside content desktop


طرح‌ سهمیه‌بندی بنزین باید جامع شود

 

چندی قبل عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: «نباید به جامعه القا کنیم سوخت گران یا مصرف مردم محدود خواهد شد، اگر طرحی در مجلس بررسی می‌شود حتما باید در راستای مصرف بهینه بوده و قیمت‌ها نیز با زندگی مردم سازگار باشد.» فریدون عباسی درباره برنامه‌های ساماندهی یارانه‌های پنهان اظهار کرد: «چند طرح در مجلس درباره یارانه پنهان انرژی مطرح است؛ نخست آن‌که بنزین به هر نفر اختصاص داده شود. طرح دیگر این است کسی که بنزین بیشتری مصرف می‌کند، هزینه بیشتری بپردازد و در مقابل، این اضافه پرداخت بین کسانی خودرو ندارند و از سوخت استفاده نمی‌کنند، توزیع شود. پیشنهاد بعدی؛ طرح وان (جایگزین سهمیه‌بندی بنزین) است. البته این طرح‌ها خام هستند و باید اشکالات اجرایی آنها برطرف شود.» عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: «در هر حال مردم نباید دچار نگرانی شوند و این طرح‌ها زندگی‌شان را تحت‌تاثیر قرار دهد، طرح‌ها جامع و دولت هم آنها را قبول داشته باشد. نباید شتاب‌زده کار کرد، باید با دقت تمام جوانب را بررسی کنیم تا به یک طرح جامع برسیم.» وی یادآور شد: «باید تمام حامل‌های سوخت تحت پوشش قرار بگیرند و به مردم اجازه دهیم مصرف را مدیریت کنند.»

تاریخ انتشار : 1400-10-06